United Scents of America

Uzun aradan dolayı özürlerimi kabul edin.

Gündüz kullanmaya uygun parfümler, gece kullanıma uygun parfümler, sporda kullanılacaklar, romantik ortamlara gidenler vs vs.. Denizi hatırlatanlar, ormanı hatırlatanlar, çocukluğumuzu, lüksü hatırlatanlar.. Parfümlerle ilgili detaylar bunlar ve niceleri..

Oyunu ilk kim başlattı bilmiyorum ama Bond No.9‘u hatırlıyorum. New York’a ait mekanları parfümlerine isim olarak veren marka.. Brooklyn, Central Park, Chinatown, Fashion Avenue, New Haarlem gibi parfümleri var markanın. Sonra duyduğum ise Honore des Pres parfümlerinin I Love NY adıyla çıkardığı üç adet parfüm. Bir diğeri de yaklaşık 3-4 ay önce haberdar olduğum parfüm serisi olan The Scent of Departure koleksiyonu. Bu koleksiyonda ise dünyanın en gözde şehirlerine ait kokular var. İstanbul, Milano, Paris gibi.. Evet, bu parfümlerden hep haberdar idim ve yazmaya üşendim, kızın bana :)

Ama bu yazıya konu olan United Scent of America adıyla çıkan 5 adet parfümden haberdar olduğum bu sabah itibariyle “Kızım bırak üşengeçliği, yaz hemen!” dedim ve yazıyorum.

Samantha ve Sasha isimli iki kızcağızın el birliği ile meydana gelmiş parfümler bunlar. Neyden mi bahsediyorum? Florida, California, New York, New Jersey ve Texas parfümlerinden bahsediyorum. Parfümlerini çıkardıkları sırada yaptıkları bir basın açıklamasında şöyle demişler;

“Herkeste, bir yerden gelen bir aidiyet duygusu vardır ve bu duygu bir yerde eve çağırır. United Scents of America,  Amerika Birleşik Devletleri’nde tek tek nostalji uyandırmak içindir.”

(doğru çevirdiğimi umuyorum :) )

Öncelikle belirtelim, her şişe 1.7 oz. (50 ml.) ve kadına özel yada erkeğe özel kokular değil, hepsi unisex koku. Amerikalı’nın nostalji niyetiyle tüketeceği parfümleri Amerika’lı olmayanlar neden tüketsin demeyin. Gittiniz Texas’a, dönerken hediye alacaksınız. Silah getirmeniz aşırı kabul edilebilir, ne yapacaksınız? Texas isimli parfümü alacaksınız misal :) Ya da New York’dan dönüşte parfümlere meraklı bir arkadaşınıza (özellikle sizden bir hatıra-hediye bekliyorsa) üzerinde I Love NY yazan bir kupadan daha farklı bir hediye olabilir New York isimli parfüm, bence.

Kısa kısa anlatalım bu 5 şehrin parfümlerinin kokusu neye benziyormuş.

CALIFORNIA

Taze hindistan cevizi, vanilya çekirdeği, okaliptüs ve bronzlaştırıcı losyon gibi koktuğunu söylüyorlar. California güneşinden ilhamla böyle bir koku yaptıklarını düşünüyorum. Vanilya ile yumuşak bir parfüm havası sağlamış olabilirler. Diğer bileşenlerle ise sıcak, taze ve temiz bir hava estirmişler.

FLORIDA

Alt notalarında sandal ağacı, beyaz misk, turunçgil ve portakal çiçeği yağı olan parfümün kalp notasında yasemin, menekşe, gül ve kavun var. Üst notayı süsleyenler ise taze ozon, florida portakalı ve greyfurdu, okyanus esintisi. Tüm taze ve fresh bileşenlerin arasına en alt notaya serpiştirilmiş miskle birlikte hafif bir derinlik ve sandal ağacı ile de unisex hava katıldığını düşünüyorum.

NEW JERSEY

New Jersey denince aklıma How I Met Your Mother dizisinde her fırsatta yerilen, dalga geçilen bir şehir geliyor :) Yanılmıyorsam House MD dizisi de New Jersey’de geçiyordu. Parfümün alt notasında vanilya, paçuli, şeftali var. Orta kalp notayı pamuk şekeri, karamel ve hindistan cevizine ayırmışlar ve sıkı durun üst notada taze tereyağlı patlamış mısır var :) Parfüm içeriğinde şeftali dışındaki tüm bileşenler ağır, kalıcı, vurucu, sıcak parfümlerin vazgeçilmezleri. New Jersey’de hepsini birleştirmişler ve şişe içinde görülen koyu renkli parfümün hikmeti de bu. Aklınızda bulunsun bir parfüm bu denli koyu renkli ise illaki biraz ağır, sıcak ve kalıcı bir kokudur.

NEW YORK

İşte benim şehrime geldik.. Üst notalarında elma, kavun, menekşe, limon kabuğu rendesi, siklamen ve gül ağacı kokuları var. Yani bu demektir ki bir fıs New York; ilk önce meyveler ve çiçekler geçidi demek. Enerji, tazelik, heyacan karmaşası. Yani güzel bir karmaşa :) Fakat aynen New York gibi kalbinde yaseminin kadınsılığını, zambağın farklılığını ve fesleğenin unutulmazlığını saklayan bu parfümü ben nasıl merak etmeyeyim dostlar?? Evet kalp notaları bunlardı parfümün. Şaşırtıcı şekilde alt notaları da fazla sakin tutmuşlar. Kivi ve şeftali var alt notalarda.

TEXAS

Kırmızı yakut, kırmızı sedir, beyaz misk, sedir yaprağı ve amberin birleşimden Texas yapmışlar bu kızlar. Amber hariç diğer tüm bileşenler erkek kokusu bileşenleri. Unisex bir koku da olsa tahminime göre en erkeksi koku budur aralarında.

Evet efendim, Türkiye’de satışına rastlayacağımızı ummadığım parfümler bunlar. Online satışları şurdaki ve burdaki adresten var. Türkiye’ye gönderimleri var mıdır bilmem.. Varsa bile pek güzide gümrük kanunumuz sayesinde ülkeye posta yoluyla bu parfümleri sokamayız. İllaki istiyorsanız ya Amerika’ya gitmiş bir tanıdığınıza şu linkteki mağazalardan birinden aldıracaksınız veya yurt dışında yaşayan bir tanıdığınızın adresine şurdaki online mağazadan sipariş verdirip o tanıdığınızın Türkiye’ye gelmesini bekleyeceksiniz. Fiyatları 58 dolarmış.

Reklamlar

Yorum ||| Comment

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: